Najczęściej Zadawane Pytania / Frequently Asked Questions

Here will be published guides created by players and administrators.
Tutaj będą zamieszczane poradniki tworzone przez graczy i administratorów.

Moderator: Kikijiki

Forum rules
Here will be published guides created by players and administrators.
Tutaj będą zamieszczane poradniki tworzone przez graczy i administratorów.

You can submit your suggestions (tutorials) via private message to the administrator Kikijiki.
Swoje propozycje (poradniki) możecie zgłaszać za pośrednictwem prywatnej wiadomości administratorowi Kikijiki.

Najczęściej Zadawane Pytania / Frequently Asked Questions

Postby Kikijiki » 16 Oct 2008 10:39

English version below.
W razie zauważenia błędów/literówek/nieścisłości, proszę o kontakt z autorem tematu.

Poniżej zostały zebrane najczęściej zadawane pytania. Sporo z nich da się wyczytać w pomocy gry, niektórych nie. Niemniej jednak, przed zadaniem JAKIEGOKOLWIEK pytania na forum, oraz zgłoszeniem KAŻDEGO błędu, proszę zapoznać się z pomocą, oraz poniższą listą. W przypadku niezastosowania się do tej prośby, prawdopodobnie Twój temat zostanie zamknięty bez udzielenia odpowiedzi...

1. Mam czarny ekran zamiast gry, o co chodzi? Nie mam drużyny, dlaczego? Kiedy dostanę drużynę?
Po zarejestrowaniu się, każdemu graczowi jest przydzielana drużyna. Odbywa się to ręcznie, przez administrację gry. Stąd, czas jej utworzenia może się wahać od kilku godzin, do około dwóch dni.

2. Dlaczego przegrałem walkowerem?
Nie wystawiłeś pełnego składu na dany mecz w zakładce TAKTYKA. Pełen skład to 7 osób, najczęściej pomijany jest libero - znajduje się tuż pod wizerunkiem boiska i 6 graczy z pola. Podobna sytuacja wydarzy się, jeśli ustawiłeś skład na mecz, a w międzyczasie sprzedałeś jednego z zawodników wystawionych do gry.

3. Mam tyle samo wygranych meczów co rywal, a on ma więcej punktów w tabeli. Dlaczego?
VM-Manager przyznaje punkty w następujący sposób: Wygrana 3:0 lub 3:1 - 3 duże punkty, wygrana 3:2 - 2 duże punkty, przegrana 2:3 - 1 duży punkt, przegrana 1:3 lub 0:3 - 0 dużych punktów. Jest to tzw. system włoski, stosowany w większości rzeczywistych współczesnych lig siatkówki.

4. Mam tyle samo wygranych meczów i dużych punktów co rywal. Dlaczego jest on wyżej w tabeli?
W takim przypadku, liczy się bilans setów zdobytych we wszystkich meczach sezonu. Jeśli bilans ten jest równy liczy się bilans małych punktów, zdobywanych w każdym secie i podsumowanych dla całego sezonu.

5. W mojej tabeli są jednak drużyny, które rozegrały mecze, a ich bilans wynosi 0, jakby nic nie grały - o co chodzi?
BOTy oraz drużyny usunięte za oszustwa transferowe mają zawsze 0 punktów w tabeli, niezależnie od ilości rozegranych meczów i ich wyników. Dzięki takiemu podejściu BOTy nie będą wyprzedzać aktywnych graczy.

6. W zakładce swojej drużyny widzę, że mój ranking to 1234. Co to jest?
W odróżnieniu od tabeli ligowej, ranking pokazuje miejsce Twojej drużyny wśród wszystkich drużyn grających we wszystkich ligach danego kraju. Jest on wyliczany na podstawie, kolejno: poziomu ligi na której grasz (1 liga, 3 liga itp), miejsca w tabeli w swojej lidze, bilans setów, bilansu małych punktów. Co nam daje ranking? W przypadku pucharu krajowego, odbywającego się w każdym sezonie, drużyny są rozstawiane na postawie rankingu.

7. Mecz już się skończył parę godzin temu, a tabela/kondycja się nie zmienia, dlaczego?
Cóż, występują małe opóźnienia w aktualizacji bazy danych - aktualizują się one ok goDZ 21.30. Idź się przespać, jeżeli następnego dnia sytuacja występuje nadal, zgłoś problem w odpowiednim dziale na forum.

8. Dlaczego kondycja moich zawodników nie rośnie albo rośnie bardzo wolno?
Kondycja to parametr określający przygotowanie fizyczne zawodnika, który przekłada się na dyspozycję zawodnika w trakcie meczu. Jeżeli regeneruje Ci się bardzo wolno, najprawdopodobniej nie zatrudniłeś fizjoterapeuty, lub zatrudniłeś fizjoterapeutę z niskim parametrem "umiejętności medyczne". Fizjoterapeuta otrzymany podczas przydzielenia drużyny posiada tylko 1 punkt umiejętności medycznych. Więcej szczegółów można znaleźć w zakładce POMOC -> TRZENERZY -> FIZJOTERAPEUTA, a fizjoterapeute znajdziesz w zakładce KLUB -> SZTAB SZKOLENIOWY -> FIZJOTERAPEUTA. Kondycja ma bardzo duży wpływ na jakość gry zawodników - pilnuj jej uważnie.

9. Przy treningu mam napisane "Punkty treningowe 40/40" oraz "Siła". Co to znaczy? Dlaczego mój trening nie przynosi rezultatu?
Trening to bardzo długi temat, zapraszam więc do poczytania działu POMOC -> TRENING oraz TRENERZY. Pokrótce: pierwsza liczba to punkty, które możesz wykorzystać, druga liczba (zawsze 40) to maksymalna liczba punktów, powyżej której punkty nie będą się kumulować. 'Siła' jest jednym z atrybutów, na które możesz wydać dany punkt. Jeśli chcesz trenować inny atrybut, wybierz go z listy.

Natomiast odnośnie mało skutecznego treningu - może być kilka przyczyn. Po pierwsze, powinieneś zatrudnić przyzwoitego trenera i 2 trenera. Co bardzo ważne, trening nie odnosi ŻADNEGO rezultatu, jeśli kondycja jest poniżej 40%. Ostatnia rzecz, im zawodnik starszy, tym trening mniej skuteczny - można więc pomyśleć o odmłodzeniu składu.

10. Czy mogę trenować każdego zawodnika osobno?
Nie. Taka jest specyfika tej gry i nie zostanie to zmienione.

11. Nie do końca rozumiem system reklam. Podpisuję 20 reklam, a liczą się i tak 10 moich i 10 przeciwnika?
Nie, tak jest tylko w meczach pucharu krajowego. W lidze, otrzymujesz pieniądze tylko za Twoje reklamy, tylko w meczach, w których jesteś gospodarzem.

12. Nie mam żadnych interesujących ofert reklamowych, chciałbym dostawać lepsze propozycje. Nie mogę znaleźć ciekawego trenera, kiedy będą inni trenerzy?
Codziennie o północy wszystkie niezaakceptowane przez Ciebie reklamy są wymieniane na nowe. Również codziennie o północy generowanych jest 100 nowych trenerów o losowych atrybutach.

13. Dostałem za mało / w ogóle nie dostałem pieniędzy za mecz!
Jest kilka możliwych przyczyn:
- grasz mecz u siebie - zapomniałeś podpisać kontrakty reklamowe, zakładka KLUB -> FINANSE -> REKLAMY
- grasz mecz na wyjeździe w lidze - pieniądze za reklamy i transmisje otrzymuje tylko gospodarz
- grasz mecz z BOTem w pucharze - BOTy nie mają podpisanych kontraktów reklamowych, więc niestety, ilość pieniędzy jest zdecydowanie niższa
- tradycyjnie, lekkie opóźnienie w aktualizacji bazy danych

14. Czy mogę przenosić juniorów do pierwszego składu i odwrotnie? Jeśli kupię piętnastolatka, trafi on do szkółki czy do pierwszego składu składu?
Szkółkę juniorską da się opuścić tylko jeden raz. Zarówno młode osoby z transferów, jak i promowani młodzieżowcy trafiają na stałe do pierwszego składu.

15. Czy można cofnąć zawodnika z listy transferowej?
Nie. Jest to jednorazowa, ważna decyzja - przemyśl ją dokładnie.

16. Dzisiaj kupiłem zawodnika. Dzisiaj jest też termin rozgrywania ligi / pucharu, a on wystawiony do składu. Czy wystąpi on w drużynie od której go kupiłem?
Wystąpi w meczu drużyny sprzedającej zawodnika. Drużyna, która kupiła zawodnika, nie może wykonywać na nim w tym dniu treningu.

17. Co oznacza litera M przed nazwiskiem zawodnika?
Zawodnik ten rozgrywa w dniu dzisiejszym mecz - oznacza to, że jeśli przeprowadzasz trening, taki zawodnik nie będzie w nim uczestniczył.

18. Czemu w nazwiskach polskich graczy występuje litera "ŝ"?
Jest to błąd pojawiający się podczas losowego generowania nowych juniorów, jest to odpowiednik dużej litery "Ł". Co jakiś czas, nazwiska i imiona takich graczy są poprawiane.

19. Wydaje mi się że widzę przekręt na transferach, co z tym zrobić?
Napisz PW do któregoś z cheat moderatorów. Zanim zgłosisz oszustwo POWAŻNIE się zastanów czy masz do tego podstawy.

20. Mój zawodnik zaserwował asa, a mimo to punkt zdobył przeciwnik. Dlaczego?
To nie był as, a błąd zagrywki. System przypadkowo oznaczył nazwisko serwującego czarnym kolorem, zamiast czerwonym. Jeśli natrafisz na ten błąd, wystarczy odświeżyć stronę.

21. Mój rozgrywający najpierw rozegrał, a później zaatakował ze swojej wystawy. Jak to możliwe?
Jest to niestety błąd silnika meczowego, trwają prace nad jego usunięciem.

22. Mogę założyć drugie konto?
Nie. Jest to niezgodne z regulaminem i karane.

23. Rozbudowałem XX sektorów na YY poziom i wydałem kolejne ZZ €, a te się wyburzyły, zamiast rozbudować. Dlaczego?
Za każdym razem wpisujesz liczbę DOCELOWĄ, ile rzędów krzesełek ma liczyć sektor, a nie O ILE go rozbudowujesz. Zanim zatwierdzisz rozbudowę hali, otrzymujesz raport w postaci wyceny jej rozbudowy. Jeśli w raporcie przy sektorze pojawi się na czerwono ujemna cyfra, to oznacza, że te sektory zostaną WYBURZONE.

24. Jak zorganizować turniej?
Wszelkie turnieje poza pucharem krajowym są inicjatywą i inwencja własną graczy, i tylko od nich zależy ich forma. Jeżeli chodzi o rozgrywanie meczów w terminarzu - są to po prostu mecze towarzyskie, przeprowadzane w umówionych przez graczy terminach. Istnieje odpowiedni dział forum do ogłaszania i organizacji turniejów.

Przygotowane przeze mnie, z dużym wkładem ekipy moderatorów i użytkowników forum.
Kikijiki

Country: Poland

Re: Pytania i odpowiedzi (FAQ) - przeczytaj! Read, please!

Postby Kikijiki » 16 Oct 2008 10:43

Please report any mistakes to author of this topic.

Below, you can see answers for Frequently Asked Questions. Some of them can be found in manual, some of them is an extra knowledge. However, before you ask ANY question, or report EVERY error, please read both manual and FAQ. Otherwise, yours topic will be closed, without answer.

1. Instead of game there is only black screen, what's going on? I have no team, why? When I will get my team?
After registration, a team is given to user. Administrators do that manually, so it could take from few hours to about two days.

2. Why I lost my match by walk-over?
You forgot to set player at some positions in "TACTICS". Full team contains of 7 person, libero is mostly forgotten - it's just below an image of field and other 6 players. The same situation occurs, when you set players at all positions for the match, but before it you sold one of them.

3. I won the same number of matches as an opponent, but he has more points in table. Why?
VM-Manager gives points in following way: for winning 3:0 or 3:1 - 3 big points, for winning 3:2 - 2 big points, for losing 2:3 - 1 big point, and for losing 3:1 or 3:0 - 0 big points. That's so called italian system, used in most of real volleyball leagues.

4. I have the same number of won matches and big points as opponent, so why he's higher than me in table?
In that situation, the most important is balance of gain/lost sets, during whole season. If that balance is equal, the one of small points is crucial.

5. There are teams in my league, that played some matches but they have 0 points - why?
BOTs and banned teams have always 0 points, no matter how many matches they won. Because of that, BOTs will not be higher in table than active players.

6. I can see on page of my team, that my ranking is 1234. What's that?
As opposed to league table, ranking shows the position of your team among all teams of current country. It is counted on basis of league level you are playing (1st, 3rd, etc), position in table of your league, balance of sets and balance of small points. What we've got from ranking?When we've got a national cup the teams are arranged on basis of ranking.

7. Match has ended a few hours ago, but table/condition didn't changed, why?
There is some delay in updating the database - wait until 10 a.m. (Central Europe time zone) If nothing change next day, report a bug at forum.

8. Fitness of my players don't grow or grow very slowly, why?
Fitness is an attribute that shows constitution of player, which affect players disposition during match. If it regenerates slowly, you probably forgot to hire physiotherapist , or hired one with low “Physiotherapy” parameter. Physiotherapist which is given to you with the team at the beginning, has only 1 point of “Physiotherapy”. More details can be found in MANUAL -> TRAINERS. Physiotherapist can be found here: CLUB -> TRAINING STAFF -> PHYSIOTERAPIST. Fitness very important - watch it carefully.

9. Next to training, there's written: "Training points 40/40" and "Strength". What is that mean? Why my training is so ineffective?
Well, training is a pretty long story, so please read MANUAL -> TRAINING and TRAINERS. Some details: first number is a number of training points you can use, second number is always 40, that's maximum of training points you can have, and they will not accumulate after it. "Strength" is one of the abilities at which you can spend points. If you want to train another attribute, choose it from the list.

About ineffective training, there is more than one possible reasons. First of all, you should hire coach and second coach. Secondly, players do not train if their fitness drops below 40% - that's very important. Finally, older player trains less effectively - maybe you should find some younger players?

10. Can I train players separately?
No. That's the specificity of this game, it won't be changed.

11. I don't understand the advertising system. I sign 20 advertising offers, but after that I gain money from 10 of mine and 10 of an opponent?
No, this situation occurs only in Cup matches. In league matches, you gain money from your ads and only when you are host of the match.

12. There is no interesting advertising offers, I want some better proposals. I can't see any good trainers, when there be some new ones?
Every midnight (Central Europe time zone), all unaccepted advertising offers are changed for new ones. Also every midnight, one hundred new trainers are generated (with random statistics).

13. I didn't gain any/enough money for the match!
There is more than one possible reasons:
- you play match home - you forgot to sign advertising contracts, look at CLUB-> FINANCES -> ADVERTISING OFFERS
- you play match away - only host gain money for ads, and TV transmissions
- you play match in Cup, with BOT - BOTs don't have any advertising contracts, co there is much less money than usual
- as always, some delays in database updating

14. Can I move youth players between 1st team and academy, in two ways? When I buy a 15 years old player, will he go to 1st team or Youth Academy?
Player left Youth Academy only one time. Both, young players that were bought and the one promoted from academy stay in 1st team.

15. Can I remove my player from transfer list?
No. It's a one-time decision, make it carefully because it is very important.

16. I bought player today, it's day of some match, and he's chosen to play. Will he play in team I bought him from?
He will play in the selling team, and the buying team cannot train him today.

17. What letter “M” next to name of player means?
That player is playing match today - if you want to train your team today, it will not make any effect on that player.

18. Why there is letter "ŝ" in some names of polish players?
That's a bug that occurs during generation of new players, and that's wrong coded letter "Ł". It is fixed from time to time.

19. I think someone is cheating at the transfer list, what can I do?
Write PM to somebody from cheat moderations team. Before you report that auction as a cheating - THINK about it CAREFULLY.

20. My player served an ace, but my opponent gained point. Why?
It wasn't an as, but serving error. System accidentally marked name of serving player black instead of red. When this bug occurs, just refresh page.

21. My setter played, and then attacked from his own setting. How is that possible?
That's bug, we are trying to fix it.

22. Can I have two teams?
No. It's forbidden and punished by administration.

23. I build XX rows at YY level, and spent ZZ €, but there were destroyed instead of enlarge. Why?
You have to write how many rows WILL BE AFTER building, not how much you WANT TO build. Before you accept building, you can see a report of it. When there's red negative number, it means you will destroy those sectors.

24. How to set up a tournament?
Every tournaments except of national cups are private initiative of users. There are just friendly matches played at prearranged time. There is special section at forum to announce and to organize a tournaments.

Prepared by me, with a great effort of moderators and forum users.
Kikijiki

Country: Poland

Return to Tutorials / Tutoriale